Badanie kleszcza pod kątem boreliozy

 

Długie spacery po lesie to coś co uwielbia niemal każdy. W takim miejscu możemy nawdychać się świeżego powietrza oraz poczuć bliskość otaczającej nas dzikiej przyrody. W naszym klimacie mamy ten komfort, że jest bardzo mało zwierząt, które mogą nam w jakikolwiek sposób zagrozić. W zasadzie jedynym małym stworzeniem stanowiącym realne zagrożenie dla naszego zdrowia jest kleszcz. 

Borelioza – gdzie zbadać kleszcza?

badanie kleszczyKleszcze to gatunek owadów pasożytniczych, które żywią się krwią swoich ofiar. Ofiarami tymi są głównie różne ssaki żyjące w lasach. Niemniej jednak człowiek również jest ssakiem i spacer po lesie może zakończyć się nieprzyjemnym spotkaniem z kleszczem. Zdecydowana większość ukąszeń kleszcza nie jest groźna dla ludzi. Jednak skoro użyto słowa „większość” to oznacza, że zostaje jakaś reszta. Chodzi bowiem o to, że kleszcze zarażają bakteriami wywołującymi boreliozę. Bakterie te znajdują się w ślinie oraz wymiocinach kleszczy i dlatego tak ważne jest by po zauważeniu kleszcza nie smarować go różnymi specyfikami. Po ich wyciągnięciu z użyciem pęsety lub specjalnego narzędzia zalecane jest dokładne badanie kleszczy. Zajmują się tym specjalne laboratoria, które rozsiane są po całym kraju. Żeby oddać kleszcza do badania musimy dostarczyć go do jednego z wielu punktów pobrań. Wyniki badań wiadome będą dość szybko dzięki czemu łatwo można stwierdzić czy zostaliśmy zarażeni. Oprócz boreliozy kleszcze wywołują również kleszczowe zapalenie mózgu dlatego badanie kleszczy jest bardzo ważne by rozwiać obawy.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego zaleca się stosowanie specjalnych środków odstraszających kleszcze. Możemy je zakupić w wielu sklepach wielobranżowych oraz w aptekach. Jeśli jednak padliśmy ofiarą tych krwiożerczych owadów to warto poważnie pomyśleć nad oddaniem kleszcza do badań pod kątem występowania bakterii wywołujących boreliozę.