Ceramiczna ochrona lakieru – czy jest skuteczna?

Ceramiczna ochrona lakieru to niestety dość droga inwestycja. Ma ona jednak sporo plusów – jest bardzo skuteczna. Co powinniście wiedzieć, zanim zainwestujecie w taką ochronę? Jakie ma ona plusy i minusy? 

Jakie są plusy i minusy?

ceramiczna ochrona lakieruLakier to bardzo reprezentacyjna część naszego samochodu. Kiedy jest zadbane – auto sprawia dobre wrażenie. O lakier dbamy, pucujemy go, polerujemy. Czasami także serwujemy naszemu samochodowi ceramiczną ochronę lakieru. Czy słusznie? Nasze auto narażone jest na działanie czynników pogodowych. Dodatkowo wpływa na nie promieniowanie UV, sol drogowa, żywica, ptasie odchody, chemia samochodowe. Jeszcze niedawno popularne były powłoki kwarcowe, zaś teraz na topie są właśnie te ceramiczne. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim ogromną trwałość. Te powłoki nakładane są za pomocą bardzo zaawansowanych środków chemicznych. Dzięki temu taka ceramiczna ochrona lakieru może przetrwać aż 5 lat! Lista zalet jest jednak znacznie dłuższa. Powłoki ceramiczne działają hydrofobowo – czyli odpychając cząsteczki wody, chronią przed matowieniem i blaknięciem lakieru. Ułatwiają także dbanie o auto i mycie lakieru. Co więcej, powłoka ceramiczna ma także efekty estetyczne, ponieważ pogłębia kolor i nadaje lakierowi szklistości i połysku. Takie powłoki doskonale ochraniają auto przed wszelkimi rysami i uszkodzeniami. Żywotność powłoki, jak wspomniano, wynosi ok 5 lat, jednak może być jeszcze dłuższa, nawet do 7 lat. To sprawia, że nawet tak spory wydatek rozkłada się na lata użytkowania.

Nałożenie powłoki ceramicznej powinno więc traktować się jako inwestycję na kilka lat. Jeśli zależy nam na wyglądzie naszego auta i dbamy o jego lakier, to zdecydowanie warto zainwestować w taki zabieg. Zagwarantuje on nam ochronę na lata oraz spokój odnośnie ewentualnych uszkodzeń auta.