Czy warto zaizolować poddasze pianką?

Obecnie coraz częściej wykrzysuje się piankę PUR do izolacji poddaszy. Dlaczego materiał ten jest wybierany i jakie ma cechy? Dotychczas głównymi materiałami stosowanymi do izolacji poddaszy była wełna mieralna oraz styropian. Poznajmy metodę natryskową pianką PUR.

Szybka metoda natryskowa

izolacja poddasza piankąStosowanie pianki poliuretanowej do izolowania różnych części domu ma swoich zwolenników, gdyż to szybka i wygodna metoda izolacji. Nanoszenie piany odbywa się za pomocą specjalnego agregatu. Minusem jest to, iż metoda ta wymaga znajomości otrzymywania piany oraz posiadania specjalistycznego sprzętu i tylko fachowa ekipa jest w stanie ją wykonać. Warto wiedzieć, że piana poliuretanowa ma niską odporność na promieniowanie słoneczne, dlatego też przy izolacji elemenów zewnętrznych, należy pianę pokryć warstwą farby. Izolacja poddasza pianką natomiast powinna przebiegać w jak najkrótszym czasie, aby możliwie szybko zabudować warstwę piany płytami gipsowo – kartonowymi. Ma to na celu ochronę od słońca. Pianę nanosi się pomiędzy konstrukcją dachu, do której będą mocowane okładziny: legary, jętki, ruszt nośny dachu i krokwie. Piana do izolacji jest produkowana na miejscu i warto na to zwrócić uwagę, gdyż moga pojawić się oszuści, którzy będą dolewać wody do mieszanki, przez co wyprodukują więcej piany, ale o słabszej jakości. Dlatego też warto sprawidzić, czy pojemniki z materiałem są fabrycznie zamknięte.

Metoda ocieplania poddaszy i innych elementów budynków za pomocą pianki PUR jest na pewno wygodnym  i szybkim sposobem, jeśłi zlecamy pracę fachowcom. Samodzielnie bardziej ekonomicznie wykonamy ocieplenie wełną mineralną lub styropianem. Zależnie od zasobności portfela oraz własnych umiejętności i chęci musimy zdecydować czy planujemy samodzielnie wykonać izolację, czy zlecimy ją firmie zewnętrznej. 

Scroll to Top