Województwo dolnośląskie zostało opanowane przez inteligentne budynki, na szczęście nie trzeba się ich obawiać — celem takich domów jest upraszczać codzienność domowników. W jaki sposób jednak cztery ściany, w których dorastaliśmy od dziecka, mogą zamienić się w technologicznie nacechowany budynek, którego podręczne centrum dowodzenia może znajdować się tuż pod ręką.
Inteligentne domy — na czym polega ich mądrość?
Osoby, które uważnie czytały lektury szkolne, z pewnością kojarzą taką frazę jak „szklane domy” — wykorzystanie tego mitu miało na celu zachęcenie syna jednego z głównych bohaterów do powrotu do ojczyzny. Na szczęście obecnie nie trzeba wykorzystywać zmyślnych przenośni po to, aby skusić domowników do powrotu — wystarczą do tego celu inteligentne domy Oleśnica jest miastem, w którym codziennie przeprowadzane są montaże specjalnych systemów umożliwiających zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, a nawet roletami. Oczywiście nie jest to gra pozorów, która ma na celu zbudowanie nierealnego obrazu — inteligentny dom to fakt. Tego typu budynek pomimo tego, że nie myśli samodzielnie, może za to posiadać funkcje, które umożliwią wykonywanie poleceń z każdego smartfona znajdującego się w domu oraz poza nim. Oczywiście niemożliwe byłoby posiadanie inteligencji bez odpowiedniego zaplecza wiedzy — w tym przypadku są nią urządzenia. Przed przystąpieniem do montażu systemów sterujących ogrzewaniem, alarmem lub monitoringiem należy wyposażyć się w rozwiązania, które mają możliwość podłączenia się do sieci.
Jak widać, inteligentny dom wcale nie musi z nami rozmawiać — co także jest możliwe, aby mówić o jego dużej funkcjonalności. Po montażu takiego rozwiązania we własnym budynku już nigdy nie doświadczy się sytuacji, w której w celu wyłączenia światła będzie trzeba podnieść się z wygodnego fotela — można to zrobić zdalnie wprost z aplikacji zainstalowanej na smartfonie.