Czym są taśmy gumowe – charakterystyka i zastosowanie

Taśmy gumowe odnajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Jednak miejscem, gdzie szczególnie się sprawdzają jest transport. Pomagają przetransportować nawet najcięższy ładunek. Gdzie jeszcze sprawdzą się tego typu taśmy? Dlaczego guma jest odpowiednim materiałem do ich produkcji?

Zalety taśm gumowych

taśmy gumoweDzięki możliwościom jakie oferuje guma, taśmy możesz wykorzystywać w różnych warunkach. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci, taśmy gumowe wykorzystywane są więc nie tylko w wewnątrz zakładów produkcyjnych, ale także na zewnątrz. To jednak nie jedyna właściwość gumy. Jest ona odporna na działanie zarówno wyższych jak i niskich temperatur. Sprawdza się więc w miejscach takich jak chłodnia, czy też przy niektórych procesach obróbki termicznej. Są one również odporne na działanie oleju czy smarów. Co najważniejsze do produkcji tego rodzaju taśm wykorzystywane są różne typy gum. Niektóre nawet sprawdzają się doskonale w kontakcie z żywnością. To sprawia, że taśmy gumowe odnajdują zastosowanie w wielu branżach – nawet w przemyśle spożywczym. W transporcie wydobywczym wykorzystywane są do transportu urobku, z kolei w rolnictwie – przy transporcie i obróbce płodów rolnych. Branża przetwórcza wykorzystuje je przy transporcie owoców. Przyznaj, że liczba zastosowań taśm gumowych jest imponująca. A to jeszcze nie wszystko! Podane przykłady to zaledwie początek długiej listy zastosowań taśm gumowych. Jest to element, z którym spotykasz się niemal codziennie.

Nie bez przyczyny do produkcji taśm wykorzystana została guma. Oprócz wymienionych powyżej zalet, posiada jeszcze jedną, niezwykle ważną właściwość – charakteryzuje się wysokim współczynnikiem tarcia. Oznacza to, że taśma nie ślizga się na bębnach i rolkach, przez co doskonale wykorzystuje dostarczaną moc.