Do czego wykorzystywane jest wapno nawozowe?

Gleby w Polsce przez wiele lat były w niewłaściwy sposób eksploatowane. Rolnicy bardzo często nie stosowali żadnych nawozów albo używali takich, które nie był przeznaczone na do stosowania do takiej gleby. Rezultatem tego jest obecnie poważne zakwaszenie gleb.

Zastosowanie wapna nawozowego

wapno nawozowe producentPrzez wiele długich lat rolnicy w Polsce nie wiedzieli, jak odpowiednio dbać o glebę, aby chronić ją przed degradacja. Efektem tych długich lat zaniedbań jest bardzo wysokie zakwaszenie gleby w naszym kraju. Skutkuje to bardzo wieloma problemami związanymi z uprawą roli. Aby temu zapobiegać, warto stosować wapno nawozowe producent tego rodzaju nawozu powinien stosować odpowiednie proporcje wapna. Stosowanie wapna nawozowego może przynieść wiele pozytywnych rezultatów, które zwiększa wydajność pacy gospodarstw rolnych. Przede wszystkim, w danej glebie znacznemu obniżeniu ulegnie poziom PH, co z kolei sprawi, że rozrost roślin nie będzie już hamowany. Co więcej, dobrej jakości wapno nawozowe może znacznie ograniczyć odkładanie się w uprawach metali ciężkich, co w obecnych czasach jest bardzo ważne. Gleba poddawana wapnowaniu jest także znacznie bogatsza w mikroorganizmy, które z kolei powodują, że stopniowo poprawia się jej jakość a gleba może się stopniowo odbudowywać.  Zalety nawozów wapniowych powodują, że obecnie wiele ośrodków samorządowych oferuje dotacje na ich wykorzystywanie. Stosując bowiem tego rodzaju nawóz, można szybko i skutecznie polepszyć jakość gleby, oraz przyspieszyć wzrost roślin i zmniejszyć ich zapadalność na różne choroby.

Przez wiele lat rolnicy nie zdawali sobie sprawy z tego, jak odpowiednio dać o użytkowana glebę. Skutkiem tego jest poważne jej zakwaszanie, które może wpływać na tempo wzrostu roślin. Na szczęście, dzięki wapnowaniu, można szybko poradzić sobie z tym problemem.