Dobry wybór zawiesia gwarancją bezpieczeństwa

Jednym z podstawowych wyposażeń urządzeń dźwigowych(np. dźwigi, żurawie) są zawiesia transportowe. Jest to niezbędny element do przeładunku, przemieszczenia lub podniesienia ciężkich przedmiotów o różnych gabarytach.

Jak dobrze wybrać zawiesia?

polecane zawiesia pasowePodnoszenie ciężkich  ładunków nie dotyczy tylko i wyłącznie placu budowy. Duże ładunki podnoszone są też zazwyczaj w hala produkcyjnych i w magazaynach. Parametr udźwigu, który musimy znać, chcąc dobrać odpowiednie zawiesie, to nic innego jak masa, jaka może być maksymalnie podniesiona przez maszynę. W zależności od tego, jakie ładunki najczęściej tranportujemy, taki rodzaj zawiesia musimy wybrać. Na rynku możemy wybierać pośród zawiesi produkowanych ze stali lub z tkanin wykonanych ze sztucznych włókien. Największą wytrzymałością cechują się oczywiście zawiesia z lin lub łańcuchów stalowych. Do mniejszczych ciężąrów zazwyczaj są polecane zawiesia pasowe, najbardziej popularne w halach proukcyjnych. Jak najlepiej dobrać odpowiednie zawiesie? Po pierwsze uwzględniamy warunki, czyli temperaturę i wilgotność miejsca, w którym zawiesia będą stosowane. Mało odporne na działanie wysokich temperatur są zawiesia pasowe, wykonane zazwyczaj z poliestru. Ważne jest też to, jakie przedmioty chcemy transportować. Jeżeli są one podatne na uszkodzenia poprzez kontakt z metalem, to zawiesia z lin stalowych nie będą dobrym rozwiązaniem.  Można wówczas pomyśleć o zakupie zawiesi łańcuchowych.

Wybór odpowiednich zawiesi uzależniony jest od wielu czynnkików. Należy brać przede wszystkim pod uwagę ciężar ładunków oraz warunki, w jakich będziemy je przemieszczać. Jeżeli jesteśmy amatorami w tej dziedzinie, warto zasięgnąć porady fachowców. Dobra jakość zawiesi jest bowiem gwarancją bezpieczeństwa ludzi i przenoszonych przedmiotów. 

Scroll to Top