Dostosowywanie wozu paszowego do gospodarstwa

Rolnictwo to nie tylko uprawa roślin, ale również hodowla zwierząt gospodarskich. W Polsce najczęściej hoduje się krowy, świnie, owce, kury, indyki. W przypadku dużych hodowli karmienie może być czasochłonne. W związku z tym powstały nowoczesne rozwiązania, dzięki którym można zadać paszę szybko i w odpowiedniej dawce.

Paszowozy z poziomym i pionowym systemem mieszania pasz

najlepsze wozy paszoweMowa o wozach paszowych. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego wozu paszowego, zawsze należy dostosować taki wóz do gospodarstwa. Najważniejszym kryterium w przypadku paszowozów jest to, ile krów znajduje się w hodowli. Inne paszowozy stosuje się w przypadku niewielkiej liczby zwierząt, a inne w przypadku hodowli kilkuset sztuk krów. Jeśli kupimy paszowóz, który obsługuje np. 100 sztuk krów, a nasza hodowla wynosi 50 krów, to ponosimy tylko niepotrzebne koszty i tracimy pieniądze – chyba, że chcemy w przyszłości znacznie powiększyć hodowlę. Zdecydowanie najlepsze wozy paszowe to nowe urządzenia, które pochodzą wprost od producenta. Nie każdego hodowcę stać jednak na taki wydatek. Częściej kupowane są paszowozy używane – najczęściej niemieckich marek. Wybierając paszowóz, zawsze trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów. Wśród nich należy wyróżnić system mieszania pasz. Na polskim rynku znajdują się maszyny, które posiadają pionowy oraz poziomy system mieszania pasz. Istnieją również wozy paszowe, które mają mieszalnik łopatowo-przerzutowy.

Najczęściej wybierane są wozy paszowe z pionowym systemem mieszania pasz. Są one wybierane dlatego, że wszystkie składniki TMR-u mieszane są bardzo dokładnie. Poza tym struktura samej paszy jest odpowiednia. Poziome mieszalniki cechuje krótki czas przygotowania paszy – dobrze radzą sobie ze sprasowanymi elementami paszy. Mieszają siano, sianokiszonkę, słomę.

Scroll to Top