W obecnych czasach bardzo duża uwagę przykłada się do jakości używanych w produkcji surowców. Obecnie większość fabryk bada te surowce przed użyciem, szczególnie pod kątem ich wytrzymałości. Służą do tego specjalne maszyny, zwane wytrzymałościowymi.
Do czego wykorzystywane są mikrotwardościomierze?
Wady fabryczne nowo wypuszczonego na rynek produktu mogą się wiązać z poważnymi konsekwencjami dla producenta. Dlatego tez obecnie większość producentów bada jakość używanych w produkcji surowców przed ich wykorzystaniem. Służą do tego maszyny zwane wytrzymałościowymi, których dobrym przykładem jest mikrotwardościomierz. Maszyna ta, jak łatwo wywnioskować po jej nazwie, służy do badania twardości różnych materiałów. W tym celu próbkę tego materiału należy umieścić w maszynie, gdzie wprowadzona zostanie w nią sonda, która określi, pod wpływem jak dużego obciążenia w surowcu pozostaną jakieś odkształcenia. Jest to najlepszy sposób na badanie tych surowców, które mają być wykorzystywane do produkcji elementów od których wymaga się przede wszystkim wytrzymałości. Przy po mocy mikrotwardościomierzy bardzo często badana jest wiec na przykład stal, a także aluminium, stosuje się także często te maszyny do badania pewnych rodzajów tworzyw technicznych. Ten typ maszyny wytrzymałościowej może się pochwalić stosunkowo prostą obsługą, ale także i wysokim poziomem dokładności. Dzięki temu użycie takiej właśnie maszyny daje gwarancję, że użycie danego materiału nie spowoduje znacznego pogorszenia jakości produktu.
W obecnych czasach producenci większą uwagę przykładają do wyboru odpowiednich surowców do produkcji. Bardzo często takie surowce jeszcze przed pierwszym użyciem są poddawane różnym testom, badającym ich jakość oraz maksymalną wytrzymałość. Będzie to miało znaczenie dla wytrzymałości powstałego towaru.