Nie każdy z nas być może spotkał się do tej pory z pojęciem wagi najazdowej. Wiadomo, że nie spotykamy jej na co dzień, ale sama nazwa bardzo intuicyjnie określa do czego taka waga może służyć. Mamy wagę, na którą trzeba najechać, żeby zważyć wagę towarów. Jak to się dokładnie robi i w jakich przypadkach taka waga jest wykorzystywana. To wszystko to są przykłady z naszego życia, wystarczy tylko się rozejrzeć dookoła i przeanalizować działanie logistyki.
Ważymy ciężar ciężarówek
Każdy z nas spotyka na drodze ciężarówki, potocznie zwane tirami. Widzimy, jak są wielkie i możemy jedynie domyślać się, że są bardzo ciężkie, ale ich ciężar nie jest kwestią przypadku, a dokładnie dobranych towarów i ich ilości, tak, żeby nie przekroczyć dopuszczonych norm wagowych dla takiego tira. Tutaj nie ma miejsca na samowolę i na naciąganie zasad, bo taki tir, który porusza się po drogach musi być bezpiecznym pojazdem, nie może narażać kierowcy, jak i innych pasażerów. W związku z tym jego waga jest dokładnie określona i wymierzona. Dlatego też firmy transportowe coraz częściej zaopatrują się w nowe wagi przemysłowe najazdowe, dzięki którym ważenie takich wielkich ładunków jest coraz bardziej dokładne, coraz szybsze i lepsze. Taki tir najeżdża na specjalne pomosty, które są wagami, i które wskazują nam ile waży on razem z załadowanym towarem i czy wszystko to mieści się w normach.
Bardzo ważne jest to, aby tiry nie jeździły przeciążone. Zdecydowanie nie wolno na to pozwolić ze względu na bezpieczeństwo wszystkich. To, czy on weźmie ze sobą kilka kilogramów więcej jakichś produktów, to go nie zbawi, ale może w dużym stopniu zachwiać jego konstrukcje, bo jest ona dostosowana do określonych ciężarów. Pamiętajmy, że wszystko to jest określone normami i przepisami, których trzeba przestrzegać.