Jak powstają profile aluminiowe?

Obecnie uczęszczam do szkoły zawodowej, której celem przygotowanie do wyuczonego zawodu pod kątem praktycznym, jak i teoretycznym. Uczę się tutaj wielu ciekawych rzeczy, ale najbardziej lubię ćwiczenia praktyczne. Ostatnio byliśmy w zakładzie produkującym profile aluminiowe. Bardzo podobał mi się proces wytwarzania.

Profile aluminiowe – sposób wytwarzania

aluminium na profileBędąc w tym zakładzie oglądałem szereg procesów mających na celu dokładne wykonanie omawianych elementów przydatnych w wielu dziedzinach gospodarki. Widziałem, jak aluminium na profile zostaje poddawane działaniu wysokiej temperatury. Surowiec ten ogrzewano do tego stopnia, że można było go w dowolny sposób przerabiać. Dowiedziałem się wówczas, że proces ten odbywał się w temperaturze około pięciuset stopni Celsjusza. Następnie zostawał odpowiednio wyciskany przy użyciu specjalnej matrycy, lub jak kto woli szablonu, który oddawał kształt, który miał być osiągnięty. Kiedy uzyskano względnie pożądany kształt, aluminium musiało się schłodzić do temperatury otoczenia. W późniejszym czasie wykonywano coś na miarę przeciągania aluminium oraz przycinania na określone odcinki. Później profile trafiały do pieca, aby uzyskały odpowiednią twardość. Wszystko odbywało się bardzo dokładnie, ponieważ tylko dokładność warunkuje wysoką jakość produktu. Ostatnim procesem jest obróbka mechaniczna oraz szlifowanie produktów, które są całkowicie skończone. Można było je więc odpowiednio spakować. Nadawały już się na sprzedaż.

Bardzo podobały mi się zajęcia w tym zakładzie przemysłowym. Moja wiedza została znacznie pogłębiona o wytwarzanie produktów, jakimi są profile stworzone z aluminium. Mam nadzieje, że wykorzystam kiedyś moją wiedzę na ten temat w moim życiu zawodowym, bo wiem, że chcę pracować w tym zawodzie.