Dla wielu przedsiębiorców posiadanie kasy fiskalnej w firmie jest obowiązkiem, ponieważ prowadzą działalność handlową lub usługową na rzecz klientów indywidualnych. Oczywiście jest szereg zwolnień, ale dotyczą nielicznych firm.
Jak działa kasa fiskalna online?
Większość z nas jest przyzwyczajona, że idąc do sklepu dostajemy paragon za zakupione produkty, ponieważ firmy te przyjmują gotówkę, a to wymaga prowadzenia rejestru sprzedaży na kasie. Podobnie jest w zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych, a także w firmach budowlanych czy remontowych. Jednak obowiązują jeszcze przepisy, które uwzględniają jedynie określone branże, zobowiązane do posiadania kasy online, która nieco się różni od tradycyjnych. Jeżeli interesują nas kasy fiskalne usługi budowlane muszą je mieć w wersji online od pierwszego lipca dwa tysiące dwudziestego pierwszego roku. Do tej daty firmy budowlane mogą jeszcze korzystać z klasycznych kas, jednak później muszą je zamienić. Modele kas online różnią się od zwykłych przede wszystkim tym, że mają wbudowany moduł do zdalnego łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Dzięki temu, Urząd Skarbowy może na bieżąco kontrolować dochody przedsiębiorcy oraz gromadzić niezbędne informacje. W ramach transferu do Centralnego Repozytorium Kas są wysyłane dobowe fiskalne raporty z każdego dnia. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi tego robić pod koniec miesiąca zbiorowo. Kasy online mogą działać stacjonarnie lub mobilnie, dzięki czemu sprawdzą się w siedzibie firmy, ale też w terenie.
Bardzo wiele firm budowlanych i remontowych świadczy swoje usługi na rzecz klientów indywidualnych, zatem muszą posiadać kasę fiskalną. Najtańsze modele można kupić już za niecałe dziewięćset złotych, a przy pierwszym zakupie można uzyskać dofinansowanie.