Jedzenie idealne dla konia

 

Zdrowie konia bardzo łączy się z tym jak jest on żywiony. Gdy ma on niedobory czy je nieregularnie od razu spada jego komfort psychiczny oraz pogarsza się stan zdrowia. Dlatego tak niezbędne jest należyte dbanie o tą delikatną istotę, która tak naprawdę ma mały żołądek i musi być ciągle kontrolowana z ilością codziennych posiłków.

Wybór pokarmu dla konia hodowlanego

pokarm treściwy dla koniOdpowiedni proces karmienia konia sprawi, iż będzie on nie tylko zdrowy fizycznie, ale również psychicznie. Dlatego dobierając pokarm treściwy dla koni musimy mieć na uwadze to co może jeść oraz czego nie może. Okazuje się jednak, iż dieta konia nie jest bardzo wymagająca. Opiera się ona głównie na sianie oraz trawie, którą niekiedy wzbogaca się siemieniem lnianym, łupinami soi czy słonecznika, a także makuchami bądź otrębami ryżowymi. Czasami w przypadku nagłego spadku wagi niezbędne są pasze mineralno-witaminowe. Należy jednak uważać przy każdej zmianie pokarmu, gdyż żołądek konia nie tylko jest niewielki, ale również bardzo wrażliwy. Wszelkie zmiany jedzenia mogą popsuć procesy trawienne. To samo dotyczy harmonogramu karmienia, gdyż z uwagi na indywidualny charakter każdego konia stresują się one przy nieregularności. Dlatego nie zmieniajmy pór karmienia czy treningu. Dodatkowo nigdy nie karmy konie przed treningiem ani tuż po nim, aby zwierzę nie cierpiało później, gdyż to jest bardzo niekorzystna sytuacja dla każdego konia.

Fascynujące zwierzęta jakimi są konie wymagają od człowieka bardzo wnikliwej uwagi. Sposób karmienia, w szczególności jego harmonogram oraz dobór składników są bardzo ważne, aby dbać o komfort psychiczny oraz zdrowie tego stworzenia. Dzięki małym i częstszym porcjom nasze zwierze będzie o wiele lepiej funkcjonować i się nie rozchoruje nagle.