Kobiece zdrowie – szkic

Mówi się, że zdrowie jest najważniejsze. Jest jednym podstawowych życzeń, które składamy sobie z okazji urodzin czy świąt, a tak naprawdę, najczęściej nie zastanawiamy się nad nim, a jedynie wartościujemy je dodatnio, bo tak wypada i tak się masowo przyjęło. Czy jest faktycznie tak istotne? Jeśli coś wpływa na każdą płaszczyznę naszego życia i uzależnia od siebie jego jakość, musi być istotne.

Najczęstszym błędem w odbieraniu tego pojęcia, jest traktowanie go jako jednowymiarowego, a przecież nie jest to tylko stan fizycznego dobrostanu, na który składa się brak chorób i niepełnosprawności. To także, równie ważne, zdrowie psychiczne (emocjonalne, umysłowe), społeczne i duchowe. Te wszystkie składowe postaramy się poruszyć w naszym dziale, by wspierać walkę o jakość życia i samoświadomość.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na zdrowie wpływa wiele czynników. Głównie są to warunki środowiska, które nas otacza; czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu; warunki ekonomiczne; poziom wykształcenia; stosunki, które łączą nas z ludźmi w bliskim otoczeniu i rodzinie oraz dostępność i jakość opieki zdrowotnej. Wynika z tego, że większość czynników możemy wykorzystać, by polepszyć jakość swojej egzystencji. Możemy to osiągnąć dzięki pracy, zaangażowaniu, świadomości, korzystaniu z dobrodziejstw nauki i prowadzeniu prawidłowego stylu życia. Nie pozostaje nic innego, jak tylko się zmobilizować, zadbać o stały przyrost wiedzy w celu zwiększenia świadomości i wprowadzić zasady, które pozwolą funkcjonować zdrowo.

Jak utrzymać zdrowie? Jakie czynniki wpływają na poczucie ogólnego dobrostanu? Wszystkie je doskonale znamy, ale za wszelką cenę staramy się je zepchnąć na tyły świadomości, a przecież warto mieć na uwadze ich zbawienny wpływ na jakość życia i korzystne samopoczucie, bo to pomoże się zmobilizować do dbania siebie! Po pierwsze – dieta. Dzięki niej czujemy się zdrowe, a wydajność organizmu zaczyna nas pozytywnie zaskakiwać. Pewne produkty pomagają także zachowywać młodość, co wiąże się z niższą zapadalnością na choroby związane ze starzeniem. Po drugie – ćwiczenia fizyczne. Podnoszą one sprawność, poprawiają zakres ruchów mięśni i stawów, wydolność sercowo-naczyniową i oddechową, siłę mięśni, pomagają utrzymać zdrowe kości, mięśnie i stawy oraz wzmacniają system odpornościowy. Po trzecie – medycyna naturalna, czyli ziołolecznictwo, masaże, utrzymywanie higieny, relaksacja, akupunktura, sauna, aromaterapia i neuropatia.

W tym dziale poruszymy wszystkie aspekty dbania o zdrowie i postaramy się, żeby były one nakierowane szczególnie na kobiety i dolegliwości, które ich dotyczą. Jeśli szukasz wsparcia, informacji i nie chcesz czuć się odosobniona ze swoimi problemami, zaglądaj tu codziennie!