Skóra spełnia wiele istotnych funkcji, m.in. ochronną (chroni przed zakażeniem bakteriami, wirusami, grzybami oraz przed czynnikami mechanicznymi, termicznymi, chemicznymi, promieniowaniem świetlnym), percepcyjną (umożliwia odbiór wrażeń dotykowych), resorpcyjną i wiele innych. Zdarza się czasem, że nasza skóra choruje. Przyczyniają się do tego różnego typu alergeny: lotne (np. pyłki), pokarmowe, zwierzęce, leki, kontakt ze światłem, metale, perfumy, guma itp.
Kontakt z alergenami może sprzyjać kontaktowemu zapaleniu skóry, które objawia się w postaci intensywnie swędzących wyprysków z brodawkami i pęcherzykami. Ich wygląd i lokalizacja uwarunkowana jest danym alergenem (np. pyłki – obrzęk i wykwit na twarzy i powiekach, korowódka pniówka – pokrzywkowe bruzdy na skórze ramion i nóg, metale – obrzęk uszu i szyi, perfumy – obrzęk i rumień na szyi i uszach itp.).
Kontaktowe zapalenie skóry leczy się poprzez usunięcie czynnika, wywołującego zapalenie oraz czasem przez okłady i stosowanie maści i płynów z kortyzonem lub antyhistaminowych.
Atopowe zapalenie skóry (inaczej wyprysk atopowy, pot.atopia) to także choroba zapalna skóry, wywołana przez czynniki genetyczne, środowiskowe i klimatyczne (w tym także alergeny – mleko, pyłki, roztocza itp.). Charakteryzuje się pojawieniem swędzących zmian guzkowato-pęcherzykowatych najczęściej na twarzy (policzki), za uszami, w zgięciach łokci i kolan, potem na szyi i tułowiu.
Choroba pojawia się zwykle po trzech miesiącach. Podczas niej zaleca się zachowanie środków ostrożności w postaci: działań higienicznych, oczyszczania środowiska, meblowania mieszkania bez zasłon, dywanów (sprzyjają roztoczom), unikania częstych kąpieli itp.
Leczenie choroby polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych i sterydów, czasem antybiotyków i diety terapeutycznej.
Atopia jest zbiorczym określeniem wrodzonej nadwrażliwości organizmu na różnorodne substancje (np.guma, lateks, kleje). Z medycznego punktu widzenia jest to dziedziczna skłonność do nadmiernej produkcji przeciwciał klasy IgE, przejawiająca się reakcją nadwrażliwości na alergeny.
Atopia może ujawniać się pod postacią wielu chorób, w tym: atopowego zapalenia skóry, astmy oskrzelowej, kataru.
Warto dbać o swoją skórę i odpowiednio ją pielęgnować oraz unikać zagrażających jej alergenów. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie dosięgnie jej atopia, czy też kontaktowe zapalenie.