Mukowiscydoza — choroba pełna wyrzeczeń

 

Zwłóknienie torbielowate wpływa na pracę nie tylko układu oddechowego. ale również pokarmowego i rozrodczego. Charakteryzuje się tym, że jest chorobą dziedziczną — pochodzi z genów, które są przekazywane przez rodziców. Dlaczego warto zadbać o stan swojego dziecka zawczasu?

Mukowiscydoza — czym jest?

mukoJest to przypadłość genetyczna, która wywiera wpływ na życie chorującego. Charakteryzuje się tym, że atakuje gruczoły odpowiadające za budowę śluzu w organizmie. Tworzy nadmiarowe ilości płynów, co skutkuje utrudnioną pracą organów wewnętrznych. Czy muko wiscydoza jest chorobą uleczalną? Niestety, możemy wpłynąć tylko na jej objawy i zminimalizować jej negatywny wpływ. Jeśli chorujemy na zwłóknienie, powinniśmy zadbać o to, by stosował się do wyspecjalizowanej diety oraz serii ćwiczeń oddechowych. Przypadłość wiąże się z problemami w dostarczaniu podstawowych składników odżywczych, dlatego jadłospis osoby chorującej powinien skupić się na posiłkach wysokokalorycznych i energetycznych. Przykładami dań, które mogą mile widziane są m.in. wędliny, ryby, drób, makaron oraz kasza. Ponadto, warto zadbać o rehabilitację — osoby z muko wizscydozą mają problemy z dostarczaniem tlenu swojemu organizmowi, dlatego dobrym pomysłem jest zatrudnienie specjalisty w dziedzinie fizjoterapii, który przygotuje program ćwiczeniowy. Rozwój medycyny zapewnił rozwiązania, dzięki którym możliwe jest odkrycie choroby we wczesnym stadium Jednym z podstawowych testów, które są stosowane jest tzw. test potowy — badanie polegające na zbadaniu składu naszego potu.

Jeśli wasz bliski choruje na zwłóknienie, musicie pamiętać, że standard życia osoby zdrowej i chorej różni się diametralnie, dlatego musicie wyposażyć się w cierpliwość i wyrozumiałość. Zarówno dieta, jak i fizjoterapia, wiążą się z wieloma wyrzeczeniami, dlatego chorujący musi pamiętać o zachowaniu dyscypliny w stosunku do… samego siebie.

 

Scroll to Top