Mutacja genu mthfr a ciąża

Przygotowania do ciąży należy rozpocząć już na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Przyszła mama powinna zadbać o siebie w tym okresie w sposób szczególny. Ważne jest nie tylko wykonanie stosownych badań, ale również zmiana diety na bardziej wartościową, rezygnacja z ewentualnych używek, odpowiednia ilość snu i suplementacja witamin dla kobiet, które planują ciążę.

Badania genetyczne mthfr

mthfr badaniaJakie badania należy wykonać przed ciążą? Oprócz standardowego sprawdzenia poziomu hormonów, usg ginekologicznego, morfologii, warto również zainteresować się badaniami na trombofilię wrodzoną, czyli skłonność do zakrzepów. Jest to choroba genetyczna, bardzo niebezpieczna w ciąży. Może powodować powstawanie zakrzepów, poronienia, obumieranie płodu. Chociaż nazwa może nam nic nie mówić, okazuje się, że mutacja genu mthfr może dotyczyć nawet co drugiej kobiety. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy zachodzą u nas zmiany w obrębie genu mthfr badania, jakie powinniśmy wykonać, to testy dna. Dlaczego to takie ważne? Otóż wspomniany gen odpowiada za prawidłowe metabolizowanie kwasu foliowego, niebywale ważnego u kobiet w ciąży. Jego uszkodzenie powoduje, że foliany nie są prawidłowo wchłaniane, co może wiązać się z szeregiem zaburzeń u dziecka. Należy również zauważyć, że brak świadomości choroby, może skutkować utratą ciąży. Z tych właśnie względów, warto sprawdzić, czy na pewno nie dotyczy nas problem mutacji genu mthfr badania są bezbolesne i polegają na pobraniu wymazu z wnętrza policzka.

Problem trombofilii dotyczy bardzo wielu kobiet. Niestety badania nie są zbyt powszechne, zalecane przez lekarzy. Świadomość jednak tego, że chorujemy, pozwala na odpowiednie przygotowanie się do ciąży, wdrożenie odpowiedniego leczenia, a w efekcie na uniknięcie niebezpiecznych powikłań. Warto więc na własną rękę zainteresować się tym problemem i wykonać odpowiednie badania jeszcze przed ciążą.

Scroll to Top