Coraz częściej modne staje się powracanie do sprzętów, które kojarzą się ze stylem i niezawodnością. Jednym z przykładów takich urządzeń jest gramofon, cieszący się z roku na rok większą popularnością. W jaki sposób dbać o swój sprzęt? Ile kosztuje konserwacja i przywrócenie do użytku starego urządzenia?
Żeby igła odtwarzała muzykę ponownie
Jakiś czas temu, mój kolega Darek znalazł u swojej mamy stary gramofon babci. Jako, że bardzo interesuje się sprzętem i muzyką, postanowił naprawić urządzenie. Ze względu na brak odpowiednich umiejętności technicznych, zwrócił się do zaprzyjaźnionego specjalisty. Przede wszystkim, trzeba było wymienić kilka części. Z pomocą specjalisty, zamontowana została nowa igła gramofonowa audiotechnica. Jest to kluczowa część, bo pozwala na czyste odtwarzanie zarejestrowanych dźwięków na płytach. Źle zamontowana, może nie tylko wpłynąć na jakość dźwięku, ale nawet niszczyć umieszczane płyty. Ze względu na ich wysoką cenę, najrozsądniej jest odpowiednio dbać o igłę, tak, żeby mogła bez przeszkód nachodzić na rowki materiału rejestrującego. Warto też dodać, że wydawnictwa muzyczne dzielą się na drobnorowkowe i normalnorowkowe. W zależności od danej grupy, inne rodzaje i długości były używane do konstrukcji gramofonów. Na przestrzeni lat, używane były różne materiały do produkcji igieł. Te najdroższe i najdelikatniejsze były pozyskiwane ze specjalnie obrabianych szafirów. Po zamontowaniu igły, trzeba było skupić się na wnętrzu urządzenia.
Darek mówił, że praktycznie cały gramofon był do wymiany, łącznie z lekko już nadszarpniętą zębem czasu obudową. Mimo wszystkich, wysokich kosztów, jakie musiał ponieść, efekt końcowy był bardzo zadowalający. Kolega do teraz twierdzi, że odtwarzane dźwięki są niesamowite, a każda muzyka słuchana przy gramofonie brzmi znacznie lepiej.