Opryski roślin – w jaki sposób je stosować?

Stosowanie różnorodnych oprysków jest powszechnie znane wśród hodowców roślin, zarówno w profesjonalnych uprawach, jak i w przydomowych ogródkach. Preparatów, które mogą być dozowane roślinom w postaci oprysku jest wiele. Najczęściej są to środki ochronne, mające za zadanie zwalczyć ewentualne choroby roślin lub poradzić sobie ze szkodnikami. Równie często w formie oprysków podaje się nawozy, wnikające przez powierzchnię liści.

Rodzaje i zastosowanie opryskiwaczy

opryskiwacze spalinoweNa co zwrócić uwagę podczas opryskiwania roślin? Przede wszystkim ważna jest pogoda. Nie stosujmy opryskiwania w wietrzny dzień, ponieważ preparat nie trafi tam, gdzie powinien, a większość zostanie rozwiana przez wiatr. Równie niekorzystne są deszcze, które po opryskiwaniu wypłukują większość zastosowanego środka, przez co cały oprysk będzie nieskuteczny. Pamiętajmy także o środkach ochrony osobistej, co jest szczególnie ważne podczas stosowania preparatów chemicznych. Czytanie ze zrozumieniem informacji podanych przez producenta na opakowaniu to konieczność. Jeżeli chcemy, aby oprysk był skuteczny, warto zaopatrzyć się w dobry opryskiwacz. Modeli tych urządzeń jest wiele, dlatego każdy właściciel ogrodu czy też bardziej profesjonalnej uprawy roślin bez problemu dopasuje coś do własnych potrzeb. Najbardziej profesjonalne są opryskiwacze spalinowe oraz akumulatorowe. Zarówno pierwsze jak i drugie sprawdzają się w dużych ogrodach czy nawet w sadach owocowych. Zarówno jedne jak i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Opryskiwacze spalinowe to urządzenia niezależne od stopnia naładowania baterii, jednak jak wszystkie urządzenia spalinowe, generują znacznie większy hałas, co może być ich wadą. Modele zasilane akumulatorem są z kolei lżejsze, a ich praca dużo mniej hałaśliwa. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością ładowania baterii.

Do przydomowych ogródków, gdzie roślin wymagających opryskiwania jest niewiele z powodzeniem wystarczą proste opryskiwacze ciśnieniowe. Znajdziemy wśród nich modele o różnorodnej pojemności, którą dopasujmy do własnych potrzeb. Są to urządzenia lekkie i proste w obsłudze.

Scroll to Top