Oszczędniej z czujnikiem poziomu wody w szambie

Budowa szamba to często jedyny możliwy sposób na zagospodarowanie nieczystości odprowadzanych z gospodarstwa domowego. Brak podłączenia do kanalizacji miejskiej oraz brak zgody na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków skutkuje koniecznością budowy zbiornika na ścieki na własnej działce.

Wygodny pomiar poziomu ścieków w szambie

czujnik poziomu wodyUżytkowanie szamba wiąże się niestety z dość sporymi kosztami w porównaniu z innymi metodami odprowadzania ścieków. Jednorazowy koszt samej budowy zbiornika to kwoty rzędu od 2000 do 8000 w zależności od jego wielkości oraz rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany. Zbiorniki betonowe są tańsze od tych z tworzywa sztucznego, jednak i jedne i drugie mają swoje wady i zalety, a opcja, na którą się zdecydujemy powinna być ściśle uwarunkowana warunkami panującymi na działce. Kolejnym kosztem, jaki ponosimy w przypadku użytkowania szamba są koszty jego opróżniania. Niestety te są niemałe i w zależności od regionu, wahają się od 100 do 250 zł za zbiornik o średniej pojemności 10m3. Częstotliwość opróżniania szamba zależna jest od ilości zużywanej w domu wody, podaje się jednak, że statystyczna czteroosobowa rodzina opróżnia szambo raz na 2-3 tygodnie. Jak widać koszty użytkowania szamba są niemałe, a do tego mogą dochodzić koszty ewentualnych awarii, jak np. w przypadku wybicia szamba z powodu jego przepełnienia. Warto zatem starać się minimalizować koszty na wszelki możliwy sposób. Jedną z metod może być zamontowany w zbiorniku czujnik poziomu wody. Pozwoli on uniknąć przykrych niespodzianek, gdy zapomnimy sprawdzić poziom nieczystości w zbiorniku i dopuścimy do jego przepełnienia. Czujnik poziomu wody pozwoli nam również uniknąć wątpliwej przyjemności regularnego zaglądania do zbiornika, ponieważ odpowiednio wcześnie zaalarmuje nas o poziomie ścieków i pozwoli wezwać firmę asenizacyjną. Wygodę tego urządzenia docenią najbardziej osoby w podeszłym wieku lub o ograniczonej sprawności ruchowej. W ograniczaniu kosztów eksploatacji szamba ważna jest również jego szczelność. Jeśli zbiornik nie jest maksymalnie szczelny, będą do niego napływać wody gruntowe, przez co znacznie szybciej będzie ulegał zapełnieniu, co wiąże się z częstym opróżnianiem. Warto zatem zadbać o szczelność naszego szamba.

Ważnym elementem w ograniczaniu kosztów użytkowania szamba jest jego pojemność. Powinna ona być dopasowana do wymagań rodziny, ale także do wielkości wozów asenizacyjnych obsługujących okolicę. Najprościej mówiąc, im większe szambo, tym lepiej (i taniej). Duży zbiornik to rzadziej wzywany wóz do jego opróżniania, a zatem i mniejsze koszty.