Prawidłowa inseminacja bydła

Dziś na moim blogu dotyczącym zwierząt, skupię się na bydle. W krainie zwierząt królują zawsze koty i psy, ponieważ są ładne i urocze, jednak mało kto zna się na większych czworonogach, typu na przykład krowa jałówka.

O bydle, i o tym, jak je rozmnażać

skuteczna inseminacja bydłaPewnie nawet nie wiecie, czym żywi się krowa, jak wygląda jej życie codzienne i tak dalej. Ostatnio do refleksji zmusił mnie mój wujek, u którego akurat był weterynarz. Odwiedził jego gospodarstwo. Wujek opowiadał o tym, ja pozyskiwać małe krówki, że to nie takie proste i naturalne, jakby się mogło wydawać. Krowy są specjalnie zapładniane przez specjalne maszyny. Czy jest możliwa skuteczna inseminacja bydła za pierwszym razem? Oczywiście, jednak nie zawsze krowa zachodzi w ciąże za pierwszym razem. Bardzo ważne jest sprawdzenie karty krowy, to znaczy jej zdrowia, informacji na temat ostatniego wycielenia. Cielaczki większość czasu spędzają ze swoją mamą. Dopóki nie są zdolne być samodzielne. Krowa musi być w odpowiedniej fazie rozrodczej. Nie może być za stara, i musi mieć tak zwaną ruję. Jeśli ją ma, to też nie znaczy, że od razu się uda. Wszystko zależy od szczęścia. Pistolet musi być też specjalnie podgrzany, nawet nie zdawałam sobie sprawy, że to wszystko jest takie skomplikowane. Niby zwykła sprawa, ale żeby mieć cielaki, to trzeba się tyle napracować. Musze powiedzieć wujkowi, że podziwiam go, że daje radę ze wszystkim. Trzeba ogromu cierpliwości, i dużego wkładu pracy, aby wszystko było tak, jak być powinno.

Podziwiam mojego wujka, że potrafi się tak zająć zwierzętami. Te jego krowy, to oczka w głowie, i dba o nie jak może. Ma dobrego inseminatora, dba o ich zdrowie, przyjeżdża weterynarz co jakiś czas i bada je wszystkie. Widać, że mu na nich zależy, i chce, aby były zdrowe.

Scroll to Top