Aby dana spółka mogła działać trzeba ją najpierw zarejestrować. Trzeba wykonać różnych czynności, aby można było dokonywać zakupów i sprzedawać w nowo utworzonej spółce. W kraju jest bardzo wiele spółek, które zostały założone. Jak tak rejestracja wygląda? Czy jest ona trudna i czasochłonna? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części.
Sposoby zakładania spółek
Może zacznijmy od tego czym jest spółka. To jednostka która ma osobowość prawną. Można wyróżnić wiele spółek, tak jak na przykład: z ograniczoną odpowiedzialnością, jawna, komandytowa, cywilna itp. Każda z nich ma jakieś wspólne elementy, ale są też pewne różnice. Ale czy ich rejestracja jest różna? Rejestracja spółek kraków uzależniona jest od tego jako to jest spółka. Jeśli mamy do czynienia ze spółkami, które posiadają osobowość prawną to należy je zarejestrować w krajowym rejestrze sądowym (KRS). Po dokonaniu wpisu do tego rejestru spółka może zacząć działać, czyli prowadzić swoją działalność. Jeśli natomiast chodzi o spółki, które nie mają osobowości prawnej to one muszą się zarejestrować w centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej w skrócie ceidg. By zarejestrować spółkę prawną trzeba udać się do sądu, a jeśli chodzi o spółkę bez osobowości prawnej, to ona może zrobić to w dowolnym urzędzie miasta. Oni mają znacznie wygodniej. Wystarczy, że pójdą do jednego urzędu i wszystko załatwią, nie muszą biegać od urzędu do urzędu. A ci pierwsi muszą uda się do różnych urzędów i uzyskać odpowiednie dane, jak NIP, REGON itp. Ogólnie rzecz biorąc to rejestracja jest konieczna. Czy taka rejestracja coś kosztuje? Z tego co ja wiem to nie. Każda spółka musi się zarejestrować czy tego chce czy nie.
Chcąc założyć spółkę musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. To znaczy, ze musimy ją zarejestrować. W zależności z jaką spółką mamy do czynienia, ta rejestracja może przebiegać różnie. Dlatego warto zapoznać się z jej procedurą. Na pewno trzeba jakieś dokumenty wypełnić i je gdzieś przekazać i poczekać na zaakceptowanie.