Sposoby na kolki u dzieci

Opieka nad noworodkiem i niemowlakiem może sprawiać sporo kłopotów, zwłaszcza rodzicom niedoświadczonym. Oczywiście każdy z czasem nabierze wprawy, ale zawsze mogą się pojawić sytuacje, które mogą zaskoczyć niejednego rodzica.

Kiedy pojawiają się kolki u niemowląt?

co pomaga na kolki u niemowlakaMogłoby się wydawać, że pierwsze miesiące opieki nad dzieckiem są łatwe, bo przecież maluch głównie śpi i je, ale czasem pojawiają się na tym etapie problemy. Znaczna część maluchów doświadcza bolesnych kolek, które występują między czwartym, a dziesiątym tygodniem życia. Ich obecność przeważnie jest związana z nierozwiniętym do końca układem pokarmowym, zbyt zachłannym piciem mleka przez dziecko lub niewłaściwej diety mamy karmiącej. Jedno jest pewne, jest to dolegliwość bólowa, która dotyczy niemalże co piątego malucha, zatem nie jest ona rzadkością. Jeżeli nie wiemy co pomaga na kolki u niemowlaka, to warto o to zapytać pediatrę lub poszukać porad w internecie wśród doświadczonych mam. Najczęściej zalecane jest noszenie malucha na rękach w pozycji pionowej, aby umożliwić wydostanie się nagromadzonego powietrza z układu pokarmowego. Można także położyć malucha na swoim brzuchu, aby się wyciszył, bo ból w końcu samoistnie mija. Jednak są maluchy, które doświadczają wyjątkowo bolesnych kolek, na które nie pomagają takie sposoby. Wtedy pomocny może być delikatny masaż brzuszka, który rozluźnia spięte mięśnie i pomaga wydostać się powietrzu z jelit i żołądka. Ostatecznością zawsze są środki farmakologiczne.

Każda mama ma swój sposób na bolesne kolki u niemowlaka, bo dzieci odczuwają je w różny sposób. Kolka może mieć słabą, średnią bądź dużą intensywność, przez co różne metody będą na nią działały. Warto wypróbować ich kilka, aby znaleźć tą, która zadziała na nasze dziecko.