Udziałowcy spółek mogą wycenić swoje aktywa

Liczne firmy, które zajmują pozycje liderów na swoich rynkach, w wielu przypadkach nie są prowadzone przez jedną osobę, lecz przez udziałowców, którzy posiadają pewną część wpływu w takim miejscu. Stanowią oni często elementy rady nadzorczej, która pilnuje, żeby wszystkie podejmowane działania w takiej spółce były odpowiednio prowadzone.

Kto zajmuje się rzetelnymi wycenami wartości udziałów?

wycena udziałów w spółceW takiej sytuacji będziemy musieli zająć się tym, żeby móc skutecznie ocenić, jak dużo warte są nasze udziały. Musimy wiedzieć, że taka wycena może być oparta na różnych czynnikach i najbardziej opłaca się stosować metodę mieszaną, która będzie jednak także najbardziej wymagająca ze wszystkich. Pozwoli nam ona na dokonanie odpowiedniej wyceny posiadanych przez nas zasobów oraz tego, jak skutecznie z nich korzystać. Wiele różnych przypadków, które są analizowane, opiera się na mieszanej wycenie różnych aktywów, kosztów oraz przewidywanych dochodów, jakie ma zaplanowane przedsiębiorstwo. Jeżeli interesuje nas fachowa wycena udziałów w spółce to warto zlecić ją dobrej firmie konsultingowej. Specjaliści z tej dziedziny będą w stanie skutecznie sprawdzić wszystko, uwzględniając takie elementy, jak specyfikę branży, w której działamy, a także posiadaną przez naszą firmę własność intelektualną, która często może być warta znacznie więcej, niż w przypadku innego rodzaju dóbr.

Materialne aspekty posiadanej przez nas firmy mogą zostać odpowiednio spieniężone, gdy zajdzie taka potrzeba. Zanim jednak będziemy negocjować sprzedanie naszych udziałów, musimy dowiedzieć się nie tylko, jaka jest ich aktualna wartość, ale tez ile będą one warte w przyszłych latach. Będzie to miało duży wpływ na to, jak będzie się nam pracowało w konkretnych sytuacjach.