Użycie cewnika przy porodzie

 

Niedługo będę rodziła po raz pierwszy. Bardzo dużo rozmawiam z moją położną na temat porodu. Chciałabym być jak najlepiej przygotowana na ten wielki dzień, żeby nic mnie nie zaskoczyło. Ostatnio dowiedziałam się, że istnieje możliwość użycia cewnika przy porodzie. Byłam zdziwiona taką informacją. Myślałam, że cewnik służy do innych sytuacji niż poród.

Istnieją cewniki ułatwiające poród

cewnik foleyaPołożna uświadomiła mi, że w ginekologii często używany jest cewnik foleya. Używa się go w przypadku, kiedy szyjka macicy nie rozszerza się prawidłowo. Użycie cewnika polega na wprowadzeniu rurki ze specjalnego tworzywa, zakończonej balonikiem na skraj szyjki macicy. Następnie balonik wypełniany jest roztworem soli fizjologicznej. W ten sposób ułatwia się powstanie fizjologicznego rozwarcia. Skurcze macicy w odpowiednim momencie „wypchną” cewnik foleya z organizmu, dlatego jego użycie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla mnie, jak i dla mojego dziecka. A nawet użycie go pozwala uniknąć obrażeń okołoporodowych u noworodka. Nie wiedziałam, że istnieją takie możliwości ułatwiające poród. Dowiedziałam się również, że jego założenie jest całkowicie bezbolesne. Jedynie po jego założeniu odczuwa się delikatny chłód w okolicach krocza. Nie jest to absolutnie uczucie dyskomfortowe. Oczywiście wcale nie jest powiedziane, że będę potrzebowała użycia cewnika w trakcie porodu, ale zawsze warto znać różne możliwości.

Gdybym wcześniej nie dowiedziała się o istnieniu cewnika foleya, pewnie byłabym przerażona gdyby w trakcie porodu zaistniała konieczność jego użycia. Teraz już wiem, że jego użycie jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z żadnymi poważnymi komplikacjami. Jego użycie może ułatwić dziecku przyjście na świat, a mi zaoszczędzić bólu porodowego.