Właściwości teflonu PTFE

Tradycyjne materiały wykorzystywane w przemyśle w większości branż zostały zastąpione przez tworzywa sztuczne. Na rynku funkcjonuje ogromna masa tworzyw sztucznych o różnorodnym przeznaczeniu. Jednym z nich jest znakomity pod względem właściwości polimer jakim jest teflon PTFE.

Polimer o świetnych właściwościach

wałki ptfeTeflon jest tworzywem powstającym w wyniku polimeryzacji tetrafluoroetylenu. Jest to więc polimer o znakomitych cechach fizycznych i chemicznych, który odmienił oblicze współczesnego świata. Teflon jest tworzywem konstrukcyjnym do produkcji detali pracujących w najbardziej ekstremalnych warunkach. Wśród podstawowych zalet teflonu PTFE należy wymienić zachowanie struktury w bardzo szerokim zakresie temperatur. Elementy konstrukcyjne z teflonu utrzymują bowiem sprawność mechaniczną w temperaturze od minus 200 do plus 260 stopni Celsjusza. Teflon jest bardzo pożądany w niektórych branżach gdyż jest odporny na działanie rozpuszczalników i stężonych kwasów. Aby wymienić dalsze zalety tego polimeru należy wspomnieć o znakomitych parametrach dielektrycznych oraz o obojętności fizjologicznej. Producenci dostarczają teflon jako płyty i wałki PTFE o bardzo zróżnicowanej gamie rozmiarów. Ma to służyć odpowiedniemu dopasowaniu teflonu do dalszego przetwarzania. Należy wspomnieć iż teflon nie wymaga do obróbki jakiegoś specjalistycznego sprzętu lecz zwykłych obrabiarek. Aby zrozumieć wszystkie zalety teflonu warto odwiedzić strony internetowe producentów.

Jako ciekawostkę można podać, że teflon jest produkowany zarówno w postaci jednorodnej jak i z domieszkami mającymi podnieść jego pewne właściwości. Podstawowymi dodatkami do teflonu jest włókno szklane, włókna węglowe, grafit, molibden czy brąz. Teflon źle znosi nagłe przykładanie dużych sił.