Znaczenie listw przy wykańczaniu mieszkania

Kiedy urządzamy lub remontujemy wnętrze, musimy pamiętać o wielu rzeczach. Najpierw przede wszystkim wybieramy, czym pokryjemy ściany. Następnie decydujemy się na pokrycie podłogi płytkami, kafelkami czy panelami. Zanim zaczniemy wstawiać do pokojów meble, pracujący dla nas fachowiec na pewno zamontuje wybrane listwy przypodłogowe. Skąd wiedzieć, na które się zdecydować?

Zalety listw MDF

Wlistwy wykończeniowe mdfybór należy oczywiście do nas, jednak warto się zastanowić nad dostępnymi opcjami, zanim którąś wybierzemy. Listwy metalowe wydają nieprzyjemny dźwięk, za każdym razem, gdy w nie uderzymy, poza tym mogą się wyginać i niszczyć ścianę. Listwy plastikowe imitujące kolor parkietu może i zdołają się wpasować kolorystycznie, ale nie są rozwiązaniem ani trwałym, ani wyszukanym. Architekci wnętrz najczęściej proponują teraz listwy ze specjalnej płyty. Listwy wykończeniowe MDF można lakierować albo pokrywać laminatem. Sprawdzą się w roli listw przypodłogowych, ściennych, ościeżnicowych oraz sufitowych. Płyta Medium Density Fireboard wykonywana jest pod ciśnieniem ze sprasowanych włókien drzewnych i związków łączących (klejów). Jest to materiał wysoki jakościowo, a przy tym relatywnie niedrogi. Charakteryzuje się również dużą twardością. Najestetyczniej wyglądają listwy MDF malowane metodą natryskową, która daje o wiele lepsze wyniki niż nakładanie farby pędzlem lub wałkiem. Najrozsądniej jest zainstalować takie same listwy we wszystkich pomieszczeniach. Uniwersalny kolor biały sprawdzi się w wielu wnętrzach.

Nie należy lekceważyć udziału listw w tworzeniu spójnego estetycznie mieszkania. Przede wszystkim zapobiegają one zbieraniu się w rowkach przy ścianach brudu i kurzu, ale mogą także stać się piękną ozdobą sufitu albo podłogi. Jeśli kierujemy się opiniami fachowców i ceną, zapewne zdecydujemy się na listwy MDF.

Scroll to Top