Śluby i wesela – szkic

Większość z nas już jako małe dziewczynki miało zaplanowany idealny, wymarzony ślub z tym jedynym. Każdy detal – od kroju sukienki, po kolor zastawy był wybrany, a całość tylko czekała na realizację. Niestety, życie weryfikuje dziecięce marzenia, a moda i realia zmieniają się bardzo szybko. Trzeba dostosować się do nich i stawić czoła wyzwaniom, które niosą ze sobą śluby i wesela.

Na wstępie trzeba porozmawiać z partnerem o wizji. Przyda się tutaj asertywność i umiejętność pójścia na kompromis. Najczęściej to właśnie ten pierwszy etap jest najtrudniejszy. Gdy już wszystko ustalone, trzeba zająć się terminami. Nie warto szczególnie się spieszyć, bo budzi to dodatkowy stres i obawę przed niewywiązaniem się z obowiązków, a pamiętajmy, że noga może powinąć się nie tylko nam, ale także podwykonawcom. Później zostają już tylko przyjemności – wybór sukienki i dodatków, fryzury ślubnej, menu weselnego, fotografa i kamerzysty, wystroju kościoła, stołów i samochodu oraz zrobienie listy gości. Tej ostatniej czynności nie należy traktować jako zło konieczne – wystarczy powziąć postanowienie: albo zapraszamy wszystkich, albo tych najbliższych.

Podczas organizacji ślubu i wesela zawsze pojawia się mnóstwo przeszkód, niespodzianek i problemów. Tego nie da się uniknąć. Ktoś pomyli się w zamówieniu, ktoś obrazi się za naszą wizję i niespełnienie jego oczekiwań, ktoś inny złamie nogę i nie będzie mógł obsłużyć naszej uroczystości. Nie należy wówczas panikować, wszystko da się załatwić, a każda, nawet najbardziej uzasadniona złość przechodzi i zostaje zapomniana.

Ile to wszystko kosztuje? Tak naprawdę, wszystko zależy od pary młodej. Ślub kościelny z obiadem dla rodziny może zamknąć się w 6000 zł. Wraz z ilością osób, jakością stawianą fotografowi czy ubraniom, szybko mnożą się koszty. Najpopularniejszy limit cenowy jaki stawia sobie para młoda to 15000 zł. W skład tej kwoty wchodzą ubrania, biżuteria ślubna, ślub kościelny lub w urzędzie, wesele i fotograf. Taka kwota w zupełności wystarczy, żeby dobrze zjeść i wybawić się za wszystkie czasy mając przy tym pamiątkę w postaci pięknych zdjęć.

Jeśli jesteś na etapie planowania wesela, zastanawiania się jakie kroje sukienek są teraz najmodniejsze i jak dobrać je do sylwetki, jakie fryzury pasują do kształtu twojej twarzy, ile powinien kosztować fotograf i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, czy warto zainwestować w wideofilmowanie, jakie obrączki są teraz na topie, jakich błędów należy unikać, jak reagować w sytuacjach kryzysowych i jak radzić sobie ze stresem, dobrze trafiłaś! Postaramy się ciebie wesprzeć w wyborach oraz poradzić, opierając się na doświadczeniu kobiet, które już przeszły przez to wydarzenie i na trendach, które teraz panują – ale tylko takich, które, nie będą za kilka lat godne pożałowania. Powodzenia!

Scroll to Top